Com 30 yaşında !Blog Yazısı

Com 30 yaşında !


Dünyanın en büyük küçük işletme odaklı teknoloji sağlayıcısı GoDaddy, .com’un 30’uncu yılını 1985’i hatırlayan bir infografikle kutladı. GoDaddy’nin tasarladığı infografikte, .com uzantısının ilk mobil telefon görüşmesinin yapıldığı, Türkiye’nin KDV ile tanıştığı, dergi kapaklarını halka küpelerin, bol kazakların ve kötü permaların süslediği yılda doğduğu görülüyor. Bilim adamları, ozonda ki deliği keşfetmekle meşgul iken Symbolics Inc. şirketi dünyanın ilk com alan adlı web sitesi symbolics.com’u kaydettirerek yeni bir dönemin başlangıcına imza atmış bulunmaktaydı.


.com’un ilk 30 yılı boyunca yaklaşık 123 milyon .com uzantılı alan adı kaydettirildi. .Com, aynı zamanda ilk ve ikinci jenerasyon e-ticaretin başlamasına da öncülük ederek dijital çağa girilmesinde önemli rol oynadı. .Com olmasaydı, dünya Google, Twitter veya Facebook ile tanışamayabilirdi.


GoDaddy’ye göre, .com ve genel olarak alan adları, internetin işletmeler için tamamlayıcı bir unsur olmasıyla birlikte giderek daha fazla önem kazanıyor. Aktif varlığa sahip olmayan işletmelerin, başarıya ulaşmaları da neredeyse imkansızlaşıyor.


GoDaddy’nin paylaştığı ve bizi ilk günlere götüren işte o infografik;


Scroll to Top