E-Ticaret Yapmamanız Gerektiğini Gösteren İşaretlerBlog Yazısı

E-Ticaret Yapmamanız Gerektiğini Gösteren İşaretler

 


Unutmayın ki online mağaza açmak herkes için doğru bir karar değildir. Aşağıdaki dört maddeyi okuyarak bu adımın sizin için doğru olup olmadığını anlayabilirsiniz.


Başarısız olacağınız bir iş için zaman ve para harcamanızdan daha kötü bir şey olamaz. İşte sizlere e-ticaret yapmamanızı gösteren 4 işaret:


1 – Hızlı para kazanmanız gerekiyor


Hızlı para kazanmanız gerekiyorsa e-ticaret yapmak sizin için kötü bir fikir olacaktır. Online mağaza açmak zaman alan bir süreçtir. Araştırma ve faaliyete geçme aylar, sağlam ve sürdürülebilir gelir elde etme de yıllar sürer. Bu ayın kirasını ödemek için ekstra paraya ihtiyacınız varsa veya sadece geçiminizi sağlamak için para kazanmanız gerekiyorsa gelirinizi arttırmanın en iyi yolu kısa süreliğine düzenli işe girmektir.


Bu hayatınız boyunca başkasının altında çalışın anlamına gelmiyor ancak ufukta görünen zorunluluklarınızı yerine getirmek için bu yolu tercih etmeniz gerekir. Online bir işe başlayarak kısa sürede zengin olacağınızı söyleyen herkes boş hayaller satıyordur. Diğer işler gibi e-ticaret mağazalarının da büyümesi zaman alır.


Buna ek olarak kısa vadeli finansman ihtiyaçları yerine uzun vadeli hedeflerle ilgili kararlar almanız gerekir. Kazandığınız karın her kuruşunu faturalarınızı ödemek için kullanırsanız işinize yeniden yatırım yapacak paranız kalmaz.


 


2 – Garantiye ihtiyacınız var


Sürekli sorular biri da bu:


“Başarılı olup olamayacağımdan nasıl emin olacağım? Başarılı olmayacak bir fikir/iş için zaman kaybedemem.”


Girişimcilik dünyasında garanti yoktur. Garantili dönüşler sadece geleneksel işlerde olur.


Girişimci olmak başarı garantisi olmadan harekete geçmek demektir. Şüphelerinize rağmen stratejik ve iyi hazırlanmış bir iş planı ile bunu yapabilirsiniz.


Kendinizi eğitin, araştırma yapın, mücadele edin ve daha sonra çekincelerinize rağmen bir karar verin. Tek seçeneğiniz bu. Ve işe yaramayacak bir şeyi karşılayacak gücünüz yoksa başlamayın.


3 – Geri adım atmak istemiyorsunuz


Bir iş kurmak fedakarlık gerektirir ve bu fedakarlık genellikle para ve zamanla alakalıdır. İkisinden birine sahip olmanız gerekir. Herhangi birine yatırım yapamıyorsanız başarılı bir işte kuramazsınız.


Her başarı öyküsünde yatırım, fedakarlık veya geçici aksaklıklar vardır. Örneğin Bill Gates’in Microsoft’u kurması için Harvard’dan ayrılması gerekiyormuş.


İlerlemek için zaman zaman geçici geri adımlar atmanız gerekir. İlerleme kaydetmek için bu şarttır.


4 – İnternet konusunda acemisinizBirkaç sene öncesiyle karşılaştırıldığında günümüzde online bir iş kurmak oldukça kolaydır. Sanal dükkan gibi hizmetler program deneyimi ve teknik bilgi birikimi olmadan online mağaza açmayı mümkün hale getiriyor. Ancak internet konusunda acemiyseniz her şekilde zorlanırsınız.İnternet meraklılarının online işlerde başarılı olma şansı daha yüksektir. E-posta hesabı açmakta, online bankacılık işlemlerinde veya Facebook kullanmakta zorlanıyorsanız kullanımı kolay araçlardan faydalansanız bile zorlanırsınız. Bu araçların kullanımı kolay olsa bile temel düzeyde online yeterliliğinizin olması gerekir çünkü online mağazanızı kurmanız, pazarlamanız ve yönetmeniz gerekecektir.


Hevesiniz kırılmasın


Şu anda kendi işinizi kuracak yeterliliğe sahip olmamanız bunu hiçbir zaman yapamayacağınız anlamına gelmez. Finansal anlamda daha güçlü olmak için var olan işinizi güçlendirin veya temel internet teknolojileri konusunda kendinizi geliştirin. Yukarıdaki maddeler değiştirilemez şartlar değildir. Hepsi zamanla ve çabayla değiştirilebilir.Geçen hafta 70 yaşında olduğunu söyleyen ve güzel bir online mağazası olan biriyle sohbet ettik. Ayrıca sağlam ve başarılı e-ticaret yapan 60 yaş üstü bir sürü girişimci var.


Uzun lafın kısası online bir iş kurarken doğru konumda olmanız ve doğru beklentilerle hareket etmeniz başarı şansınızı arttırır.


Scroll to Top