E-Ticarette BaşarıBlog Yazısı

E-Ticarette Başarı

Başarılı e-ticaretin sırrı nedir? Neden birçok İnternet tabanlı proje hüsranla sonuçlandı? E-ticaretten kim para kazandı ve başarısız olanlardan farklı olarak ne yaptı?


Sihirli Formül Nedir?


Tahmin ettiğiniz gibi, müşterileriniz. Var olan müşterilerinize odaklanın. Talep ve ihtiyaçlarını belirleyin. Onların hayatlarını nasıl kolaylaştırabileceğinizi düşünün. Bundan sonra, potansiyel müşterilerinize odaklanabilirsiniz. Önemli olan, müşterilerinizin sizinle iş yapmalarını kolaylaştırmanızdır.


Kulağa basit geliyor, değil mi? Ama değil. Müşterilerinizin sizinle kolayca iş yapmalarını sağlama düşüncesi basit. Ama iştebu vizyonun uygulanması zor. Öncelikle vizyoner bir lidere, özellikle de pazarlama kariyeri olan bir lidere, sonra da düşünülerek yapılmış yatırımlara, birbiriyle uyumlu yöneticilere ve bilgi teknolojisi vizyonerlerine ihtiyaç var.


Yöneticilerin Bilgi Teknolojisi Planlamacıları ile Ortak Çalışmaları


 


E-ticaretteki başarının kilit noktalarından biri de şu iki grup insanın birlikte verimli çalışmasıdır! Büyümeyi hedefleyen, müşteri odaklı yöneticiler ve bu yöneticilerin verdikleri sözleri tutabilmeleri için teknolojiyi kullanan bilgi teknolojisi departmanları!


Tabii bu iki grup, zaman içinde anlaşamayabilir; tartışabilir veya tam aksine, çok uyumlu işler çıkarabilir. Ama bu grupların da tartışmasız önem verdiği grup, müşteridir. Hiç kimse, müşterinin işini kolaylaştırıp kolaylaştırmamayı tartışmaz. Tartışılan, ‘Ne yapmalıyız?’, ‘Nasıl yapmalıyız?’, ‘Ne kadar zamanda yapmalıyız?’, ‘Ne kadar tutar?’dır.İlk sorunun cevabı basittir: Müşterilerinize sorun. İstemediğiniz kadar cevap alacaksınız. Bundan sonrakiler ise tasarım, yaratıcılık ve devamlı bir düzenlemeyle çözülecektir.


Elektronik Ticaret İçin 8 Kritik Başarı Faktörü


Müşteriyle ilişkilerde etkili olabilecek onlarca faktör sayılabilir; fakat başarılı e-ticaret örneklerini incelediğinizde, bunlardan 8’inin kritik olduğunu göreceksiniz:


* Doğru müşteriye odaklanmak,


* Müşterinizin tercihlerini bilmek, ona zaman kazandıracak yaratıcı fikirler sunmak ve tek bir elden çıktığı düşünülecek kadar uyumlu iş ortaklarıyla işinizi yürütmek,


* Müşterileri etkileyen iş prosedürlerini daha etkin hale getirmek,


* Müşteri ilişkilerine 360 derecelik bir vizyonla ve tüm yönleriyle hakim olmak,


* Müşterilerin, kendilerine yardım edebilmelerini sağlamak,


* Müşterilerin, işlerini yapmalarına yardım etmek,


* Kişiselleştirilmiş servis sağlamak,


* Web ortamında sitenizi devamlı ziyaret eden bir topluluk oluşturmak.


 

Scroll to Top