instagramdan para kazanmakBlog Yazısı

instagramdan para kazanmak

instagramdan para kazanmakInstagram’da düşünce ve fikirlerinizi fotoğraf ve video yoluyla filtreler kullanarak ve de fotoğrafları yeniden düzenleyerek paylaşabilirsiniz. Instagram 2010 yılının Ekim ayında kuruldu ancak kurumsal olaraka marka ve şirketler tarafından daha önce hiç kullanılmadığı kadar son dönemde kullanılmaya başlandı. Büyük markaların %59’u bu sosyal medya platformunu sosyal pazarlama stratejilerinde aktif bir şekilde kullanıyor. İçerik paylaşımından tutun da ürün ve hizmet tanıtımı, Instagram’a özel yapılmış tanıtım video’larına kadar değişik birçok yöntem ile bu sosyal ağı kullanmak mümkün.


Aşağıda bu platformu en etkin şekilde kullanmak için 5 adımı inceleyebilirsiniz.

1) Instagram profilinizi yaptığınız işe göre düzenleyin.

Video ve fotoğraf paylaşımı yapmadan önce takipçilerinizin öncelikle sizin kim olduğunuzu tanımalarını ve ne iş yaptığınızı bilmelerini sağlayacak hesabınızı oluşturun. Kurum profilinizi başkalarının da göreceği şekilde (open to public) yapın ki size takip etmek isteyenler profilinizi görebilsin. Hakkınızda olabildiğince bilgi paylaşmaya çalışın. Çok ciddi bir tanım yerine daha dikkat çeken ve eğlenceli bir profil oluşturabilirsiniz. Web sitenizin uzantısını paylaşmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Kendi web sitenize trafik çekebileceğiniz ve aktif bir şekilde kullanıcıların sitenizi ziyaret edebilmelerini sağlayan tek yer paylaşacağınız bu uzantı olduğunu unutmayın.

2) Her paylaşımınızda mutlaka hashtag kullanın

Daha önceki yazılarımda da paylaştığım gibi instagram’da içerik aramak ve aradığınız içeriğe ulaşmanın en etkili ve kolay yolu hashtag paylaşımı. En yeni ve günce paylaşımlarınızı yaparken ilgili hashtag eklemeyi unutmayın böylece sizin ürünlerinizi arayan kullanıcılar rahatlıkla sizin profilinizi ziyaret edebilirler. Örneğin, ev yapımı kurabiye yapıp instagram’dan bunun satışını yapıyorsanız mutlaka “#kurabiye” hashtag’ını kullanın. Hashtagı etkin kullanmanın bir diğer yolu da arama kısmında “#kurabiye” yazarak benzer ürün yapan ve satanları da tespit edebilirsiniz.

3) Hem bakmaya değer hem de eğlenceli içerik paylaşın

Asıl amacınız olan içerik paylaşımı yaparken bunun hem görmeye ve okumaya değer olmasına hem de eğlenceli olmasına dikkat edin.Marka ve ürününüz ile ilgili fotoğraflar paylaşırken ayrıca kurumunuz ile ilgili kültür ve çalışma ortamı hakkında içerikler de paylaşabilirsiniz. Çalışanlarınıza, çalışma ortamınıza, şirketinizdeki etkinliklere dair paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı.

4) Video paylaşımları ihmal etmeyin


Instagram video özelliği size takipçilerinize eğlenceli içerik sunabilmeniz için 15 saniyelik bir paylaşım hakkı veriyor. Instagram’a özel reklam ve video paylaşımları yaparak ürün ve hizmetlerinize ait video’ları paylaşabilirsiniz. Ayrıca, takipçilerinizin en çok merak ettikleri sorulara cevapları video ile paylaşarak bu konudaki uzmanlığınızı kullanabilirsiniz. Her iki şekilde de takipçilerin video paylaşımlarını sevdiklerini unutmayın ve bu ipucuyu mutlaka kullanın. 

5) Siz de takip edin

Sosyal medya platformu çift yönlü bir platformdur. Paylaşımlarınızla olan etkileşimi ve takipçi sayınızı arttırmanın bir yolu da içeriklerinize ilgi gösteren ve size takip eden kullanıcılarınızı da takip etmek ve onların da içerikleri ile etkileşim kurmaktan geçer. Ancak, sürekli benzer paylaşımlar ve ardarda paylaşımlar yapmaktan uzak durun.

Bir daha yeni bir ürününüz çıktığında veya herhangi bir şirtket içi etkinliğiniz olduğunda instagram’dan paylaşmayı unutmayın!

Scroll to Top