windows 10 sistem ihtiyaçlarıBlog Yazısı

windows 10 sistem ihtiyaçları

windows 10 sistem ihtiyacı
Tutmayan Windows 8 satışları sonrası Microsoft, Windows 10 ile masaüstü ve mobil platformlarda taze bir başlangıç yapmak istiyor. Bu yüzden stratejilerini de esnek olması üzerine dayanıyor. Bunlara dahil olan bir diğer şeyde sistem gereksinimleri. 

Bakıldığında Windows 10 için açıklanan sistem gereksinimleri Windows Vista'dan bu yana belirlenmiş olan gereksinimler ile neredeyse aynı olduğunu görüyoruz. Sanırız bu sayede Microsoft basit konfigürasyonlu dizüstü pazarında Chrome OS ile, tablet tarafında da Android ile daha rahat rekabet etmeyi hedefliyor. 


Peki bilgisayarınız Windows 10'u kaldırabilecek sistem özelliklerine sahip mi? İşte istenen minimum sistem özellikleri şöyle sıralamak mümkün:

[*] Ekran çözünürlüğü: 1024 x 600
[*] Ekran kartı: DirectX 9 ya da sonraki bir sürüm
[*] İşlemci: 1GHz ve üstünde bir işlemci ya da SoC
[*] Sabit disk alanı: 32-bit için 16 GB, 64-bit için 20 GB
[*] RAM: 32-bit için 1 GB ve 64-bit için 2 GB

Bu özelliklere göre hayli düşük bir sisteme sahip olsanız dahi Windows 10’u kullanabilmeniz mümkün. Hatta yukarıda belirttiğimiz gibi bu özelliklerin Windows 7 için gereken minimum sistem özelliklerinden hemen hemen hiçbir farkı yok.

Yine de şunu ifade etmekte fayda var: Sistem özellikleriniz bu ölçülerle yeterli olabilir, ancak maksimum verim için yeterli olmayabilir, bu yüzden ne kadar iyi bir konfigürasyona sahipseniz o kadar iyi olacağını göz ardı etmemek gerekiyor.

Scroll to Top