Yeni Ders Ekleme Kriterleri

YENİ DERS EKLEME KRİTERLERİ

Ogretiyor.com a herkes ders ya da eğitim seti ekleyebilir. Ancak bütün ders ve eğitim setleri moderasyon ekibimiz tarafından belirli kalite standartlarını korumak için incelenir ve uygun bulunmayanlar gerekli düzeltmeler yapılıncaya kadar bekletilir.

Hemen Ogretiyor.com eğitmeni olmak ve derslerinizi yayınlamak için buraya tıklayarak kayıt olabilirsiniz; Kayıt Ol

Eğitim Nasıl Hazırlanmalı ? adlı derse buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ücretli Eğitim Stratejileri adlı derse buraya tıklayarak ulaşabilir, videolarınız daha fazla gelir elde etmek için bu stratejileri kullanabilirsiniz.

Derslerinizin onay alması ve başarılı olması için gerekli püf noktalarını bu sayfada listeliyor olacağız.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar;
1- Tüm Ogretiyor.com dersleri Ogretiyor.com için özel üretilmiştir ve başka bir yerde paylaşılamaz, başka bir yerde paylaşılan içerik Ogretiyor.com da ücretli olarak sunulamaz.
2- Tüm derslerin başında Eğitmen aşağıda verilen yönergeler doğrultusunda dersin Ogretiyor.com için çekildiğini belirtmelidir. Bu şekilde Ogretiyor.com çoğaltılmış içerik gönderilmediğini anlayabilir.
3- Ders içeriğinde herhangi bir web sitesi / kuruluş ya da markanın tanıtımı/reklamı yapılamaz (dersin mutlak gerekliliği olan ve Ogretiyor.com üzerinden verilmesi mümkün olmayan kaynaklar hariç).

Mevcut derslerinizi yeniden çekebilir ve izleyicilerinize yüksek standartlarda yeni premium videolar sunabilirsiniz. Ogretiyor.com ile videolarınızı yayınlama talebinde bulunduğunuzda uygun olduğunuzu düşündüğünüz ücretlendirmeyi gönderirsiniz ancak ücretler son olarak Ogretiyor.com tarafından belirlenir, bununla ilgili bir itirazınız oluşacaksa bunu ders talebinizi gönderirken bildirmeniz gerekir, daha sonrasında itiraz hakkınız kalmamaktadır. Standartları karşılayan ve onaylanan dersler tarafımızca montajlanır. Montajı tamamlanan dersler yayınlandıktan sonra binlerce kişiye derslerinizi profesyonel bir platformda ulaştırabilir, dersleriniz ücretliyse kazanç elde etmeye hemen başlayabilirsiniz.

Ders Yükle

MEVCUT BİR DERSİNİZİ YENİDEN ÇEKMENİN AVANTAJLARI; Profesyonelce çekilen ve Ogretiyor.com'da yer alan bir ders, kariyer fırsatlarınızı arttıracaktır. Dersiniz bir kez daha özetlenmesi ve içeriğinin güçlendirilmesi takipçilerinizin memnuniyetini arttıracak, diğer derslerinize ve işlerinize olan talebi arttıracaktır.

1. ÜCRETLİ DERSLERİN FORMATI
Ücretli derslerin kriterleri, kullanıcıların nasıl bir derse para vermek isteyecekleri göz önünde bulundurularak tarafımızca belirlenmektedir. Bu kriterleri aşağıda tek tek sayacağız. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, dersin özet ve net bilgiyi sunması; yani daha kısa sürede daha fazla konuya değinmiş olması gerekliliğidir. Her ders satın almaya değecek niteliklere sahip olmalıdır.

Örneğin 10 dakikalık bir videoyu izleyen kullanıcı bu süre içinde Adobe Flash yazılımı ile animasyon temellerini alabilmelidir. Bir dersin sonunda Flash ile animasyon temellerini kavrayabileceğini düşünen bir kullanıcı bu konuyla ilgili diğer derslere de para ödemek isteyecektir. Başka bir örneği de yazılım alanından verelim.

"PHP ile Veritabanına Tablo Eklemek" dersi ücret ödenebilecek bir ders değildir. Bu başlık şöyle düzenlenebilirdi. PHP ile Bütün Veritabanı İşlemleri ya da "Temel PHP Dersi: Değişkenler, Dizi, Döngüler, Fonksiyonlar"

2. KONU:
Ogretiyor.com daki mevcut kategorilerden veya tamamen bağımsız başka bir kategoriden ders yükleyebilirsiniz, uygun bulunması halinde size ayrı kategori açılacak ya da uygun kategoriye yerleştirilecektir. Konunuzu isimlendirirken dersinizin içeriğini çok net bir biçimde aktarabildiğinize emin olun.

3. EKRAN FORMATI / BOYUTLARI
Videonun minimum boyutları 1280px x 720px olmalıdır, 720px'den düşük olmayan her boyut kabul edilecektir. Orjinal Ogretiyor.com videoları 1280:720px 'dir, ekran oranı 16:9 'dur.

Çekilecek ders bilgisayar ekranı içeriyorsa ekranda başlat çubuğu görünmemelidir. İnternet tarayıcıları kullanılacaksa yer imleri çubuğu ve gereksiz sekmeler gizlenmelidir. Kayıtlarınızı camtasia programıyla yapabilir ve renderinizi mp4 formatında gönderebilirsiniz. Camtasia programında kayıt alanı ölçülerini 1280px - 720px olarak belirledikten sonra "Lock to application" özelliği ile kaydını alacağınız pencereyi bu boylara sığdırabilir ve başlat çubuğundan kurtulabilirsiniz. Camtasia ekran kaydınızı ise sol üstte alın.

Duvar kağıdınız sade olmalı ya da standart Ogretiyor.com duvar kağıdı (döşeli) olmalıdır. Öğretiyor resmi kullanmak istemiyorsanız düz siyah ya da beyaz bir ekran kağıdı kullanmalısınız. Duvar kağıdına bu linkten ulaşabilirsiniz: Duvar Kağıdı İndir

Videonuz 16:9 ekran formatında montajlanır. 4:3 olan formatlarda tarafımızdan üst kenarlıklar eklenerek 16:9 formatına dönüştürülebilir. Ancak videolarınızı 1280 px x 720px Full HD ya da daha büyük boylarda çekmeniz gerekmektedir.

4. VİDEO SÜRESİ ve DOSYA BOYUTU
Videonuz özet ve net bilgi sunuyorsa uzun tutulabilir. Ancak daha fazla bilgiyi daha kısa sürede sunabilmeniz için 10-20 dakikalık tam dersler, gerekirse parça dersler eklemenizi tavsiye ederiz. Videonuz gereksiz anlatımlar içermemelidir. Bilgiyi gereğinden fazla sunulmamalı, konu dışı kayıtlar içermemelidir. Bu gibi durumlarda tarafımızdan montajda kesilebilir ya da reddedilebilir.

Videonuzun dosya boyutu 200MB'yi geçmemelidir. Eğer daha büyük bir videonuz varsa dersinizi Ogretiyor.com üzerinden gönderip, videonuzu wetransfer.com gibi ücretsiz dosya transfer hizmeti sağlayan bir site aracılığıyla bize ogretiyor@ogretiyor.com adresinden gönderebilirsiniz. 720p HD kalite son derece yeterlidir, bundan fazlasını zaten akıcı bir izleme deneyimi yaşatmadığından tavsiye etmiyoruz.

Kaynak dosya limiti 20 mb dır. Daha büyük dosyalarınız için dropbox.com gibi direk indirme linki sağlayan bir alan sağlayıcı kullanmalı, indirme linkini bir yazı dosyasına ekleyerek, kaynak dosyası olarak bu yazı dosyasını sağlamalısınız. Alan sağlayıcınız ve yazı dosyanız içinde kullanıcıları herhangi bir gelir oluşturucu yöne sevk eden içerik bulunmamalıdır (alan sağlayıcı sitenin kendi reklamları hariç).

5. SESLENDİRME ve SUNUM
Videonuzun seslendirilmiş, sunumunuzun net ve kısa olması olması gerekmektedir. Ciddiyetinizi korumak kaydıyla derslerinizde samimi olabilirsiniz. Seslendirme yapılırken rahatsız edici düzeyde fan ya da elektronik aletlere ait sesler, trafik ve diğer odalardan gelen seslerin oluşmamasına dikkat ediniz. Bu önemli bir kriterdir ve videonuzun reddedilmesine sebep olabilir. Profesyonel bir sunum yapmaya özen gösteriniz.
Yanlış: "Merhaba arkadaşlar nasılsınız? Bildiğiniz gibi Ben Bahadır."
Doğru: Merhaba, Ben Ogretiyor.com dan Bahadır Özay. Bu videoda sizlerle PHP ile haber script'i yazmayı göreceğiz."

6. KAPAK FOTOĞRAFI, İNTRO ve OUTRO
Kapak fotoğrafınızı kendiniz hazırlamak, dersinizin hazırladığınız görselle öne çıkmasını isterseniz; doğru boyutlar 210X110px dir.
Videolarımızın başında ve sonunda görülen Ogretiyor.com logolu intro ve outroları videolarınıza yerleştirmiş şekilde gönderirseniz, dersinizin yayınlanma süreci hızlanacaktır. İntro ve outro olarak kullanılacak kayıdı bu linkten inderebilirsiniz; İntro / Outro İndir

Üye girişi yaptıysanız hemen dersinizi yüklemeye başlayabilirsiniz.
Ders Yükle
Scroll to Top