domain transferi nasıl yapılırBlog Yazısı

domain transferi nasıl yapılır

domain transferi


Bir firmadan başka bir firmaya domain transfer edebilmeniz için bilmemiz ve uygulamamız gerekenler:

1. İlgili domaine ait iletişim bilgilerindeki mail adresinin size ait olup olmadığını kontrol ediyoruz. Çünkü transfer esnasında bu mail adresine bilgi gelecek ve onu onaylamamız gerekecek eğer mail size ait değilse maalesef ki transfer gerşekleşmez.

2. İlgili alan adının kilitli olup olmadığını kontrol etmeliyiz.transfer etmek sitediğiniz domainin transfere açık olup olmadığını izasoft .com adresinden kontrol edebilirsiniz. İlgili domainin sorgulamasını yaptığınızda çıkacak olan bilgiler arasında aşağıdakilerden sadece birini göreceksiniz: 

Status: clientTransferProhibited (kilitli)
Status: REGISTRAR-LOCK (kilitli)
Status: pendingDelete (silinecek)
Status: ok (Transfer edilebilir - açık)

Eğer transfer edeceğimiz domain "Status: ok" ise transfer işlemini başlatabiliriz. Eğer kilitli ise kilidi kaldırmamız gerekir. 

3. Transfer etmek istediğimiz domaini aldığımız günden itibaren 60 gün geçmiş olması zorunludur.

Yukarıdaki üç işlem doğru ise transfer işlemini başlatabiliriz. Domain transfer işlemi başlatıldıktan sonra whois (domain iletişim) bilgilerinde yer alan email adresine bir transfer onay maili gelecektir. Bu emaili onayladıktan 2 ya da en çok 4 gün içinde trasnfer işlemi gerçekleşir.

Not: .com .net .org uzantılı alan adlarının transfer edilmesi için domain şifresine (domain secret key) gerekmektedir. Alan adını aldığınız firmadan bu şifreyi öğrenebilirsiniz.

Scroll to Top