İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPANLAR DİKKAT!Blog Yazısı

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPANLAR DİKKAT!

Emniyet yetkilileri, internetten alışverişin artmasıyla birlikte dolandırıcılık şikayetlerinde de artış olduğunu belirterek, şikayetlerin başında, kimlik ve kart bilgilerinin çalınması ile sipariş verilen ürün yerine, alakasız ürünlerin müşterilere gönderilmesinin yer aldığını kaydetti.


Dolandırıcıların asıl hedefinin ise internet siteleri aracılığıyla vatandaşların kart ve kimlik bilgilerini almak olduğunu bildiren yetkililer, son zamanlarda alışveriş sitelerinde piyasa değerinin çok altında yapılan ürün satışlarıyla dolandırıcılıklara rastlandığına dikkati çekiyor.


Piyasa değeri 2 bin lira olan bir telefonların 300-400 liraya satılması, tanınmış bir firmaya ait parfümün değerinin altında satışa sunulması veya ürünlerin isimlerinde harf değişikliği yapılması gibi yöntemlerle siparişlerin alındığına işaret eden emniyet yetkilileri, vatandaşların aldıklarını zannettikleri ürün yerine alakasız bir ürünle karşılaştıklarında hayal kırıklığı yaşadıklarını, firmaya ulaşamadıklarında ise uğraşmaktan vazgeçmelerinin dolandırıcıların yanına kar kaldığını anlattı.


internneten-alisveris-yapanlar-dikkat


Güvenli alışverişin püf noktaları


İnternetten güvenli alışverişe için dikkat edilmesi gereken noktalardan bazıları şöyle:


"İnternet alışverişlerinde sitenin güvenilir olduğunu belirlemek için ilk adım, alışveriş yapılmak istenen sitenin SSL güvenlik sertifikasının olduğuna emin olunmalıdır. SSL güvenli sitenin uzantısında https:// ile başlayan kısmında görülebileceği gibi yeşil veya sarı bir kilit simgesi olarak tarayıcının alt kısmında da görülebilmektedir.


İnternet alışverişinde 3D Security, sanal kart oluşturma gibi yöntemlerin kullanılmasının yanında alışveriş esnasında sanal klavye kullanımı alışverişi daha güvenli hale getirmektedir.


Alışveriş işlemleri şifresiz Wi-Fi ağları, internet kafe gibi toplu internet hizmeti veren modemler üzerinden yapılmamalıdır.


Resmi hizmet sunan sitelerde istenilen kart numarası, güvenlik kodu, son kullanım tarihi gibi bilgiler dışında anne kızlık soyadı, kartın nereden alındığı, doğum tarihi gibi detaylı sorunlarla karşılaşılması halinde sahte bir sitede olunabileceği gözden kaçırılmamalıdır.

Scroll to Top