Pazarlama Nedir?Blog Yazısı

Pazarlama Nedir?

Pazarlama bir şirketin veya kurumun elindeki ürünü veya hizmet kampanyasını, karşısındaki müşteriye satmak için müşteriyi ikna etmeye çalıştığı süreçtir. Pazarlama kendi içerisinde birçok aşamadan oluşur. Bu aşamalar ürünün stok edilmesinden, ürünün sunumuna ve satışına kadar olan süreci kapsar. Pazarlamanın temel amacı ise kar etmek ve stoklanan ürünlerin büyük bir kısmını satmaya yöneliktir. Pazarlama, genellikle şirketler veya kurumlar tarafından görevlendirilmiş pazarlamacılar tarafından yürütülür. Pazarlanılacak ürün şirket tarafından kişiye tahsis edilirken, görevli olan kişi aldığı eğitim ve kendi ikan tarzı ile birlikte ilginç bir ürün satış sunumu hazırlamaktadır. Pazarlamacının müşteriye karşı bu ilgi çekici sunumu ile birlikte, ürünü müşteriye beğendirmesi ve satması gerekmektedir.


Pazarlama kavramı çok geniş bir kavramdır. Sadece şirketler veya kurumlar ürün satışı için pazarlamaya başvurmazlar. Büyük ülkelerde ellerindeki önemli kaynakları, başka ülkelere pazarlayabilir. Pazarlama süreci ve şeklide şirketlere göre değişiklik gösterebilir.


Eskiden ülkemizde şekli evden eve pazarlama tekniği çok popüler iken, gelişen teknoloji ve yeni teknikler sayesinden reklamlar ile pazarlama, müşteri temsilcileri ile pazarlama, internet üzerinden pazarlama ve daha birçok pazarlama tekniği geliştirilmiştir.

Scroll to Top