WHMCSBlog Yazısı

WHMCS

 


Dünyadakı en popüler yazılımlar içine kendini kayıt ettiren yazılımlardan biride WHMCS‘dir.WHMCS nedir,ne işe yarar,nerelerde kullanılır WHMCS lisansları nereden alınır,WHMCS lisansları gibi sorulara cevap bulucaksınız.


WHMCS Nedir ?


WHMCS‘nin açılımı (“Web Hosting Manager Complete Solution“) şeklindedir.WHMCS hosting firmaları için geliştirilmiş olup büyük-küçük yerli-yabancı bir çok hosting firması tarafından tercih edilmektedir.Hosting şirketleri için otomasyon ayarlarını sağlayan bir yazılımda diyebiliriz.PHP tabanlı olması kullanıcıları WHMCS kullanmakta büyük bir önem kazandırmaktadır.


Neden WHMCS ?


Satış fiyatlarının uygun olması WHMCS kullımını bir hayli arttırmaktadır ayrıca Hosting firmasının sunucusu ile bağlantılı çalışan bu scriptte her kullanım otomatik şekilde gerçekleşebiliyor: hesap oluşturma, kapatma, hosting alma, ödeme yapma ve destek talebi sistemi gibi sistemler WHMCS kullanımında kullanıcıları kendine çekiyor.WHMCS yazılımı aynı zamanda müşterilerine ve yöneticilere çok kolay kullanımı olduğu içinde tercih edilmektedir.Türkçe dil desteğinin de bulunması WHMCS kullanımında önemli bir yer sağlamaktadır.WHMCS yazılımı ile ister kendi temasını istersenizde farklı bir tema yaptırıp kullanabilirsiniz.WHMCS sistemi firmaları yazılım masrafından kurtardığı içinde büyük oranda talep görmektedir.Hal böyle olunca WHMCS ufak firmalar için çok iyi bir kaynak oluyor.Güçlü & Rahat Ödeme


WHMCS barındırma, bayii, dedicated sunucu, yüklenebilir ve barındırma tabanlı olmayan tüm yazılımları destekler. Tüm ürünlerin kendilerine ait bölümleri bulunmaktadır, değiştirilebilir opsiyonlar, eklentiler, yüklenebilir dosyalar ve genel hoşgeldiniz e-postaları o ürüne özeldir. Ayrıca, kendinize ait fatura şablonu oluşturarak tüm fatura şablonunun her müşteride kullanabilirsiniz.


Otomatikleştirilmiş Sunucu & Alan Adı İntegrasyonu


WHMCS sunucularınızla ve alan kaydı firmanızla, otomatik hesap açılışı, alan kayıt ve transfer, duraklatma, duraklatmayı kaldırma, tamamen kapatma, alan adı yenileme, nameserver güncelleme, whois bilgisi değiştirme, yükseltme/alçaltma ve daha fazlası için iletişim kurabilir. Ayrıca, sunucunuzu ve çoklu aktif kayıt ediyiciyi aynı anda destekler.


Entegre Edilmiş Destek Sistemi


Tüm müşteriler desteğe ihtiyaç duyar ve WHMCS bunu gerçekleştirebilmeniz için tüm araçları sağlar. Anonslar, bilgi bankası, yüklemer ve destek fişi sistemlerine sahiptir. Fiş sistemi hem kayıtlı hem de kayıtsız müşterilerinize hizmet verebilir ve e-posta ile çalışabilir departmanları yöneticilerin belirlediği şekilde ayırabilirisiniz.


Müşteri Profilleri


WHMCS ile tüm müşterilerinizin kendilerine ait profil bölümleri bulunmaktadır. Tüm kişisel bilgileri, ürünleri/servisleri, alan adları, faturaları, ödemeleri, e-posta geçmişini ve notları barındırmaktadır. İstatistiklerini görebilir ve müşteriye ait ne kadar ve ne zaman ödeyeceklerine ait olan detayları dahi değiştirebilirsiniz.


Ödemeler, Ağ Geçitleri ve Faturalama


WHMCS çoğu ödeme ağ geçidi ile entegre biçimde gelir ve müşterilerden ödemeyi otomatik olarak almanızı sağlar. Tüm ödemeler sistemde kayıt altına alınır, faturalar çoklu ödeme sistemleri ile ödenebilir, müşteriler otomatik olarak hesaplarına ekstra cari alacak yatırarak bir sonraki ödemelerden düşmeleribni sağlayabilir. Ödeme hatırlatmaları ödeme tarihinden önce ve sonra müşterilere gönderilir.


Tüm Müşteri Alanı


WHMCS'e özel müşteri alanıdır. Müşteri alanı müşterilere her işlemini tek yerden yapabilmesini sağlar, destek istemi, sipariş verme, anonsları görme ve daha fazlası. Aynı zamanda kayıtsız olan ziyaretçilere de, alan adı kontrolü, sunucu son durumu, yüklemeler ve gösterilebilir bilgi bankasını görme olanağı sağlar. Aynı zamanda dil seçenekleri de bulunmaktadır.


İstatistik Raporları ve Özetler


İşinizin nasıl gittiğini görmek için, bunun ihityacınız olan bilgi olduğunuz biliyoruz. Bu sebepten dolayı, WHMCS farklı rapor seçenekleri sunar bunlar hem istatiksel hem de finansal raporlar sunar. Modüler raporlama sistemini kullanarak kendi raporlarınızı oluşturabilirsiniz.


Değiştirebilirlik ve Geliştirme Yardımsıcı


Müşteri alanı tamamen şablon olarak değiştirilebilir ve diğerlerinin aksine, değiştiremek için programlama hakkında bir seviye de olmanızı gerektirmez. Şablonlarda PHP kodu bulunmamaktadır ve sadece HTML'den oluşmaktadır. Ayrıca WHMCS diğer sistemlerle birleştirilevbilir sisteme modüler bir sisteme sahiptir ve istediğinizi ekleyeiblirsiniz.


 

Scroll to Top